Kış Lastiği Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler
Pirelli Yaz Lastik Modelleri
Pirelli Oto Yaz Lastik
Pirelli 4x4 Yaz Lastik
Minibüs Kamyonet Yaz Lastik

Pirelli Kış Lastik Modelleri
Pirelli Oto Kış Lastik
Pirelli 4x4 Kış Lastik
Pirelli Minibüs Kamyonet Kış Lastik

Pirelli Ağır Vasıta Lastik Modelleri
Pirelli İş Makinesi Lastikleri
Pirelli Traktör Lastikleri
Pirelli Forklift Lastikleri
Pirelli Greyder Lastikleri
Pirelli Panzer Lastikleri
Pirelli Römork Lastikleri
Pirelli İç Lastikler

Lastik Hakkında
Lastik Etiketi Uygulaması
Oto Lastik Nedir ?
Kış Lastiği Hakkında
Kış Lastiği Değiştirme
Yaz Lastiği Değiştirme
Lastik (Rotasyonu)
Oto Lastik Okuma
Lastik Yük ve Hız Endeksi
Lastik Hava Basıncı
Lastik Sırt Deseni
Rot Ve Balans Ayarı
kar lastiği
Sadece kar yağdığında değil
Kış Lastiği Hakkında Bilgiler !
"Aracımı sadece şehir içinde kullanıyorum”, "Bu yıl fazla kar yağmayacak”, "Yavaş sürüyorum”… Bunlar kış lastiği kullanmayanları kullandıkları en yaygın bahaneler. Çok az araç kullanıcısı hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde, en iyi yaz lastiklerinin bile yol tutuş performansından, denge ve frenleme performansından kaybetmeye başladığının bilincinde.

Kış lastikleri, her türlü hava koşulunda, zincir kullanmadan güvenli sürüşü garanti etmek için sonbahar aylarında araca takılmalıdır.

Düşük sıcaklıklarda kullanım için formüle edilmiş özel karışımlar ile üretilen kış lastiklerinde suda kızaklama riskini düşürmeye yardımcı olan özel sırt desenleri kullanılmaktadır. Bu durum kar üstünde bile çekiş ve güvenlik sağlarken, gözle görülebilen şekilde kısa frenleme mesafesi (Yaz lastiklerine göre düşük sıcaklıkta yağmurlu koşulda -%10, karlı zeminde -%20) sağlar.
Hava sıcaklığı 7°C’ın altına düştüğünde bir set kış lastiği kullanmak sürüş güvenliğini artırır. Aşağıda kış lastiklerinin 7°C’ın altındaki sıcaklıklarda kullanılmasının 7 avantajı

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Dış hava sıcaklığı 7°C’ın altına düştüğünde, bu koşullar için geliştirilmiş olduğundan dolayı, ıslak, kuru ve karlı zeminlerde kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha güvenli sürüş sağlar.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Özel sırt desen tasarımları sayesinde kış lastikleri, çok iyi su tahliye edebilme kabiliyetine sahip olup suda kızaklama riskini düşürürler.
Suda kızaklama, lastikler su tahliyesini yeteri kadar hızlı yapamadığında, aracın su yüzeyinde oluşan su birikintisi üzerinde kayarak kontrol dışına çıkması ile oluşur.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Yaz lastikleri ile karşılaştırıldıklarında, kış lastikleri fren mesafesini düşük sıcaklıkta ıslak zeminde %10, karlı zeminde %20 düşürmektedir.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
7°C’ın altındaki hava sıcaklıklarında, aynı hızda, kış lastikleri daha iyi bir performans ve sürüş konforu sağlar. Şartlar el verirse, zincir kullanan araçlar yasa gereği 50km/s hızı geçemezken, yüksek hızlarda seyahat etmeyi mümkün kılar.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Sezon başında takılması durumunda, ıslak, kuru ya da karlı zeminlerde sürüş devamlılığını sağlar. Yasalara göre, zincir kullanımına gerek bırakmaz ve aynı zamanda zincir gibi bagajda yer kaplamaz.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Sezon sonunda, yaz lastiklerinin yerine kış lastiklerini takmak sadece güzenliği maksimum seviyeye çıkarmakla kalmaz, toplam kilometre performansını da artırır.

kar lastik güvenlik Pirelli kış lastiği
Kış lastikleri, sonbahardan ilkbahara kadar, beklenmedik hava değişimlerinden etkilenmeden maksimum sürüş devamlılığı sağlar.

Kış Lastiği Neden Kullanmalıyız?

Merhaba öncelikle tüm araç kullanıcılarına iyi günler diliyorum. Kışa giriyoruz önümüzde yoğun bir kış bizi bekliyor yağmurlar çamurlar soğuk hava kendini hissetirmeye başladı. Herkes kendini kışa hazırlıyor elbiseler alınıyor montlar giyiliyor evimizi kışa hazırlıyoruz. Odun kömür alıyoruz, tam bir hazırlık içindeyiz şimdi soru şu kendimizi evimizi kışa hazırlarken aracımızı ne kadar kışa hazırlıyoruz kendimize kışlık ayakkabı alırken aracımıza kışlık ayakkabı (kış lastiği) alıyormuyuz bu konuda ne kadar bilinçliyiz.

Unutmayalımki aracımız ne olursa olsun ister en son model 4 çeker Jeep ister süper bir spor araba isterse 20 senelik otomobil önemli değil. O aracın üstünde kış lastiği yoksa aracı kış boyunca kontrol altında tutamazsınız. Mesela bir son model 4 çeker bir Jeep aracın altında normal lastik olsun 20 senelik bir 2 çeker bir otoyu yan yana koyalım, bu otonun altında kış lastiği olsun yoğun bir kış gününde yarıştıralım, sizce hangisi geçer 4 çeker Jeep bir süre sonra patinaj çeker gidemez ama 2 çeker oto eski model otomobil, kış lastiği olduğu için patinaj bile çekmeden gider istediğiniz yere gidebilirsiniz daha önemli bir şey var önemli olan kışın soğuk,ve karlı havalarda aracı kaldırmak değil durdurmak önemlidir. Çünkü karlı ve soğuk havalarda kazaların %70 sebebi aracın altında kış lastiği olmadığından dolayı kontrolü kaybeder. Karlı havalarda, soğuk havalarda yağmurlu havalarda, kış lastiği takılması zorunludur, canınızı ve aracınızı seviyorsanız aracınızla çevrenizde diğer araçlara ve insanlara zarar vermek istemiyorsanız aracınıza kış lastiği takmak zorundasınız unutmayınki

Kış lastiği kullandığınız zaman normal lastiğe göre aracınız frene bastığınız zaman %30 daha erken ve kontrollü durur.

 

Kar Lastiği Aslında Kış Lastiğidir İkisinin Anlamı Aynıdır

Deyinmek istediğim bir konu daha kış lastiğinin genelde kar lastiği deniliyor, yanlış bir tabir aslında olayın teknik boyutuna bakarsak kar lastiği cümlesi insanları yanlış düşüncelere itiyor, sanki sadece karlı havalarda kullanıyormuş gibi anlaşılıyor. Gerçek olan kış lastiğidir yani kış boyunca kullanabileceğiniz lastiktir kar yağsın veya yağmasın önemli değil kış lastiği yağmurlu havada güneşli havada buzlu havada her türlü hava koşulunda kullanabilirsiniz. Sadece en önemli kural hava sıcaklığının en fazla 10 derece olması gerekir. (teknik olarak yedi derecedir)Unutmayalım ki kış lastikleri soğuk havayı sever lastiğin yapısı gereği soğuk havalarda tutunması artar vakum teknoloji sayesinde adeta bir sümüklü böcek gibi yere yapışır. Buradan çıkardığımız sonuç şu kış lastiği

Kar yağdığı zaman adeta bir kar makinesi gibi görevini yapar aracı çeker götürür ve frene bastığınız zaman aracınız zınk diye durur yani karda araç kullanmak sıkıntı değil size haz verir aracı karda kullanmaktan zevk alacaksınız.

Kış lastiği Sadece karda değil kış boyunca kullanabileceğiniz lastiktir. Örnek verirsek mesela İstanbul için kışın kış lastiğini 5 ay kullanılmasını öneriyorum. İstanbul’da kış lastiği takma zamanı ekim ayının sonlarına doğru olabilir kış lastiği çıkarma zamanı nisan ayının başlarında olabilir ama Erzurum’da hava koşulları daha sert olduğu için 8 ay kış lastiği kullanılabilinir.

Kış Lastiği Uzun Vadede Baktığınız Zaman Aslında Ekonomik Anlamda Bir Kaybınız Olmaz.

Şimdi şöyle düşünelim aracınıza bir takım lastik aldınız, kış lastiği kullanmadığınızı farz edelim en fazla 2 sene kullanabilirsiniz Ama kış lastiği aldığınız zaman aracınız iki takım lastiği olacağı için değiştirerek kullanacağınızdan dolayı otomatikman 4 sene hiç lastik almadan kullanabilirsiniz sadece tek yaptığınız şey bir takım lastiği önceden almanız olacaktır. Avrupa kış lastiği kullanımı bizden çok daha fazladır. Öyle ki araç sahipleri acenteden aracını alırken daha aracını kullanmadan yanına dört tane kış lastiği koyuyor. Buda aracın kış lastiği diyorlar kış lastiği konusunda çok daha bilinçli olmamız lazım.

Müşterilerimizin bir kısmınazorla kış lastiği sattığımız oluyor ama lastiği kullandıktan sonra özellikle bana teşekkür etmeye geliyorlar. O kadar memnun kalıyor, daha kış gelmeden aman lastiklerimizi bir şey olmasın, kışa az kaldı diyorlar. Kış lastiğini, kullanmanın tadına, vardığımız zaman kesinlikle vazgeçemezsiniz.

Kış lastiği kesinlikle 4 tane kullanılmalıdır. Araç sahipleri, genelde şöyle düşünüyor, çekiciye iki tane kış lastiği takarım aracım gider. Çok yanlış bir düşünce sakın ve kesinlikle iki adet kış lastiği takmayın. Ekonomik olarak gücünüz yoksa iki tane takacağınıza hiç takmayın daha iyi İki adet kış lastiği. Kullananlar da şöyle sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Araç kalkar gider ama ya sonrası bu araç viraja, girdiği zaman arkası veya önü atar. Kontrolünü kaybeder ve durmaz çünkü frene bastığı aman 4 lastikten ikisi kışlık lastik olduğu için yazlık lastiklere göre araç daha erken durur. Araç kendini sağa sola atar ve kaza kaçınılmaz olur önemli olan aracın karda kalkması değil karda emniyetli bir şekilde gitmesi ve durmasıdır

Kar Paletimi Alsam Kış Lastiğimi Alsam

İş yerine müşterilerimiz kar paletimi alsam kış lastiğimi alsam sorusu sıkça sorulan sorular içinde kalıyor.

Düşünmeden kış lastiği demek istiyorum. Sebebine gelince kar paleti kar lastiğinin üzerinde kullanabilirsiniz normal lastik üzerinde, kullanmalısınız mesela dağa çıktınız yerler buz o zaman kar paletini kullanabilirsiniz çünkü unutmayın kış lastiği kar paletikadar buzda etkili olmaz ama karda ve her türlü hava koşulunda kış lastiği kar paletinden tartışmasız,daha iyidir. Belli bir buzlu mesafe için kar paletini kış lastiğinin üzerine takabilirsiniz, sadece kar paleti bu konumda devreye girmektedir.

Kar Zincirini Pek Önermiyorum

Kar zinciri pek önermiyorum hatta bana kalırsa özelikle otolarda hiç takılmaması lazımdır çünkü bir araca zincir taktığınız zaman araca inanılmaz zararlar veriyor. Ön takımı bozduğu gibi Rot balansı bozuyor lastiği bozuyor jantı çiziyor aracı sarsıyor hızlı gitmenizi engelliyor yani çok ucuza aldığınız bir zincir araca uzun vadede çok ciddi zararlar verebiliyor. Öyle ki zincirin araca verdiği zararlar 4 tane alacağınız kış lastiği fiyatını ikiye ve üçe katlayabiliyor.

 

Genelde kar yağdığı zaman araçta normal lastik olduğunu düşünelim. Araç sahipleri aracım daha iyi gitsin diye aracın lastiklerini indiriyorlar tamamen yanlış aksine lastiğin havasını indireceğinize şişirmemiz lazım evet mesela lastiğin havası normalde 30 ise 40 psi yapılması lazım o zaman lastik biraz daha iyi yol tutacaktır yani diğer bir deyişle kötünün iyisi diyebiliriz.

Tüm araç sahiplerine 2010 -2011 kış ayında bol kar yağışlı ve kazasız güzel günler diliyorum

 

Çivili lastikler nasıl

Bu tip lastikler fabrikadan çivi üzerinde gelmez kış lastiklerinin üzerinde özel çivi yuvaları vardır çiviler bu yuvalara çivi montaj tabancasıyla takılır.

Tabi ki bu bildiğimiz çivi değildir kış lastiği için tasarlanmış özel lastik çivisidir genelde çok ağır kış koşularında ve devamlı kar olan bölgelerde kullanılabilinir.

Dikkat edilmesi gerekilen şey çivili lastikte yavaş gidilmesi ve kesinlikle karsız bölgede kullanılmaması önerilir. Karsız bölgede kullanılırsa araç lastik üzerinde değil çivi üzerinde gideceği için kayar ve araç kontrolsüz gider.

Çivili lastikleri genelde kar yağışı yoğun olan bölgelerde ve zemininde uzun süre kar olan bölgelerde kullanılır.

 

30/09/2010 Tarihinde Eklendi.

Cengiz DEMİR

Genel Müdür


Anasayfa İletişim Hakkımızda Pirelli Lastik Test Pirelli Lastik Hakkında

Bu Sitenin Tüm Hakları Artvin Otomotiv İnş. Tur. San. Tic Ltd. Şti. Firmasına Aittir.